Du er nu p den gamle DOF-fyn hjemmeside. Den nye hjemmeside finder du her: http://doffyn.dk    [ DOF Fyn Web | 23/11 2017 02:45 ]

Observationer

[ Sg i observationer ]

Der er i jeblikket 98608 observationer i databasen.

Side 1 af 658

[ aktuel side +1 +3 +10 +25 ]

Lrdag den 2/3 2013
Odense, Skibhusv.,Fredens Kirke (08:00): Silkehale 180 R, [DMZ]
Højstrup,Øvelsesplads (06:30-06:50): Husskade 83 R (Rastende på overnatningsplads), [DMZ]
Enebærodde: Strandskade 100 R, Stor Regnspove 250 R, [PVR]

Fredag den 1/3 2013
Skræddermaen, Odense (17:40-17:50): Husskade 111 R (Overnatning), [AVL]
Stige Ø (11:15): Blå Kærhøg 1 FU (Brun fase, set fra kanalstien), [AMC]

Torsdag den 28/2 2013
Stige Ø (15:45): Blå Kærhøg 1 FU, [JME]
Silkeå (15:15): Vandstær 1 FU, [ELM]
Skibhusene (14:45): Isfugl 1 OF, [JME]
Gyldensten Enge (14:30): Sangsvane 240 FU (På mark mod Jersøre), [DMZ]
Jersorre -Lindøhoved (14:00): Havørn 1 FU (14:00), [DMZ]
Enebærodde (14:00-15:30): Gravand 135 R, Stor Regnspove 55 R, [KRM]
Brændegård sø (13:50-15:10): Havørn 3 R (2 ad og 1 imm), [ELM]
Nærå Strand Agernæs Flak (12:00-13:00): Sangsvane 105 R, Gravand 100 FU, Strandskade 130 FU, Stor Regnspove 200 FU, [DMZ]
Arreskov sø (11:50): Blå Kærhøg 1 FU (Brun), [ELM]
Sollerup (10:30-13:15): Duehøg 1 R, Sjagger 105 R, [ELM]

Onsdag den 27/2 2013
Ravnholt (11:30-14:30): Vandrefalk 1 R, Ravn 5 R, [ELM]
Vigelsø (11:00): Sangsvane 125 R, Havørn 1 R, Vandrefalk 1 R, Blishøne 1200 R, [ELA]
Højstrup,Øvelsesplads (07:40-08:10): Husskade 152 R (Fra overnatning), [DMZ]

Tirsdag den 26/2 2013
Assistens Kirkegården ,Odense (15:00): Kernebider 11 R, [DMZ]
Arreskov Sø (14:20-17:30): Sangsvane 305 R, Blisgås 65 R, Lille Skallesluger 14 FU, Blå Kærhøg 1 FU hun, Sjagger 135 FU, Træløber 1 FU, Ravn 1 OF, [NBJ]
Møllevænget 6. 5953 (08:30-09:30): Munk 1 FU hun (PÅ foderbræt, ses dagligt.), [AØÅ]
Ny Gesinge: Blisgås 66 R, [PVR]

Mandag den 25/2 2013
Bredningen v/Sdr.Åby (14:10-14:40): Ederfugl 1600 R, Sortand 120 R, [ELM]
Emtekær nor (13:50): Blisgås 6 R, [ELM]
Wedellsborg (12:45): Havørn 2 R (1 ad +1), [ELM]
Fersker Sø, Baagø (12:30-12:40): Havørn 1 OF, [KGH]
Eskør (12:20-12:35): Blisgås 34 R, [ELM]
Assistens Kirkegården ,Odense (12:00): Kernebider 48 R, [DMZ]
Bøjden Nor (11:35): Havørn 1 R AD (Sad på isen i nordlige bassin), [PB]
Sommerodden, Baagø (11:20-11:55): Blå Kærhøg 1 R hun, [KGH]
Fynsværket Odense (11:00): Vandrefalk 1 R (11:00), [DMZ]
Odense, Victoriagade (10:30): Silkehale 35 R, [DMZ]
Lillebælt syd for Baagø (IBA området) (10:10-10:30): Ederfugl 15000 R, [KGH]
Erholm (10:00-10:30): Duehøg 1 R, [ELM]

Sndag den 24/2 2013
Tarup, Odense NV (09:45): Silkehale 50 R, [GJO]
Syltemade Ådal (09:30-11:00): Blå Kærhøg 1 OF, Skovsneppe 1 R, Vindrossel 10 R, Træløber 1 FU, [NBJ]
Odense, Skibhusv.,Fredens Kirke (09:00): Silkehale 190 FU (På højre side af kirken), [DMZ]
Vejlen havn Taasinge: Isfugl 1 R, [PVR]

Fredag den 22/2 2013
Fynsværket Odense (14:30): Vandrefalk 1 R, [DMZ]
Seden Strand (13:05-14:15): Lille Skallesluger 60 FU, Havørn 2 R AD, Blishøne 2000 R, [DMZ]
Møllevænget 6. 5953 (12:50-13:15): Munk 1 FU hun (PÅ foderbræt), [AØÅ]
Stige Ø (11:50-12:00): Havørn 2 R, [AMC]
Stige Ø (11:45-13:00): Lille Skallesluger 35 R, Havørn 2 R, Fjeldvåge 1 FU, [LPN]
Fynsværket (11:40): Vandrefalk 1 R, [LPN]

Torsdag den 21/2 2013
Assistens Kirkegården ,Odense (13:00): Kernebider 135 R, [DMZ]
Sanderum (10:20): Grønsisken 100 FU, [ELM]

Onsdag den 20/2 2013
Stige Ø (15:30-16:30): Havørn 3 FU (2 yngre + 1 ældre fugl omkring Stenhovedet og på blishønejagt), Fjeldvåge 1 FU, [LKP]
Fynsværket (15:10): Vandrefalk 1 R AD (På logo), [LKP]
Assistens Kirkegården ,Odense (14:00): Kernebider 26 R, [DMZ]
Odense Å ved skovsøen (11:30): Mandarinand 2 R han, [AAW]
Wedelsborg Hoved (10:00-12:00): Havørn 1 OF AD, [KEG]
Højstrup,Øvelsesplads (06:56-07:30): Husskade 174 R (Fra overnatning), [DMZ]

Tirsdag den 19/2 2013
Brændegård sø (12:50-14:00): Havørn 2 R (En imm. og 1 ad), Duehøg 1 R, Ravn 6 R, [ELM]
Silkeå (12:45): Vandstær 1 FU, [ELM]
Knudshoved,Nyborg (09:45-11:15): Sortgrå Ryle 6 FU, [DMZ]

Mandag den 18/2 2013
Møllevænget 6. 5953 (13:30-13:45): Munk 1 FU hun (PÅ foderbræt), [AØÅ]
Hov Nordstrand (09:10-11:45): Bramgås 220 N, Ederfugl 5000 R, Sortand 600 R, Blå Kærhøg 1 FU (Brun), Silkehale 32 R, Sjagger 110 FU, [ELM]
Østergård v. Munkebo (09:00-09:10): Grønspætte 2 HØ, [NAM]

Sndag den 17/2 2013
Bregnør (14:00): Silkehale 32 R, [NAM]
Bølgebjerg,hindsholm (12:00-13:00): Blå Kærhøg 1 OF AD hun, Stor Tornskade 1 R, [NPU]
Ølundgårds Inddæmning (11:55): Vandrefalk 1 R (11:55), [DMZ]
Firtalsstrand (11:25): Havørn 1 OF AD (11:37), [DMZ]
Stige Ø (11:10-11:50): Havørn 2 R, [MLG, Oliver]
Flyvesandet: Gråand 300 R, Sortand 100 R, Fløjlsand 50 R, Strandskade 102 R, Stor Regnspove 450 R, [HEA]
Dalene, Bederslev: Ravn 1 HØ, [HEA]

Lrdag den 16/2 2013
Skarø (16:00-16:50): Blå Kærhøg 1 R (Brun), Musvåge 50 R, Fjeldvåge 5 R, Mosehornugle 33 R, Vindrossel 12 R, [ISB, HKH, BML, KEG]
Stavidsåen, Chr. Lehns Vænge, Næsbyhoved-Broby (15:00): Blå Kærhøg 1 FU (Hunfarvet), [OHS]
Egensedybet (12:50-14:15): Hvinand 350 R, Havørn 1 R, [GJO]
Gerskov (12:40): Sangsvane 104 R, [GJO]
Hjulby Mose (12:25-13:40): Grønsisken 200 FU, [ELM]
Bazar Fyn, Odense (12:15): Silkehale 30 R, [OHS, Laila Scharff]
Seden Strand (12:13): Havørn 2 R AD, [AVL]
Bogensevej, v. Kirkendrupskoven, Næsbyhoved-Broby (11:00): Silkehale 50 FU, [OHS]
Højstrup,Øvelsesplads (06:57-07:40): Husskade 172 R (Fra overnatning), [DMZ]

Fredag den 15/2 2013
Stavidsåen, Chr. Lehns Vænge, Næsbyhoved-Broby (15:45): Ravn 2 R, [OHS]
Himmelstrup (12:00): Sjagger 600 FU, [ELM]
Assistens Kirkegården ,Odense (10:15): Kernebider 36 FU, [DMZ]
Østerskov (09:30): Ravn 2 R, [ELM]
Ny Gesinge: Ravn 2 OF, [PVR]

Torsdag den 14/2 2013
Himmelstrup (14:30): Sjagger 400 FU, [ELM]
Elverud (12:00): Ravn 1 HØ, [ELM]
Seden Strand (11:30-13:00): Knopsvane 810 R, Gråand 550 R, Lille Skallesluger 34 FU, Stor Skallesluger 70 R, Blishøne 1200 R, [DMZ]
Møllevænget 6. 5953 (11:00-12:00): Munk 1 FU hun (PÅ foderbræt), [AØÅ]
Fynsværket Odense (11:00): Vandrefalk 1 R AD (11:00), [DMZ]
Østergård v. Munkebo (10:30-11:00): Skovsneppe 3 R, [ISB]
Øster Skerninge: Kernebider 5 R, [PVR]
Vejlen havn Taasinge: Isfugl 1 R, [PVR]
Ny Gesinge: Blå Kærhøg 1 FU (Brun), [PVR]

Onsdag den 13/2 2013
Fogense (15:00): Lysbuget Knortegås 13 FU, [DMZ]
Mågeøerne Bogense (13:50-14:35): Lysbuget Knortegås 23 OF, Strandskade 60 R, [DMZ, JEB]
Gyldensten Enge (13:40): Sangsvane 250 FU, [DMZ]
Stige ø (13:30-15:30): Havørn 1 R IMM, Stillits 30 FU, [ELM]
Stige Ø (13:00-13:30): Lille Skallesluger 80 R, Havørn 1 R JUV (Sad ved ådsel på lille ø.), Stillits 30 R, [MLG]
Lindø + Vaden (Jersore) (12:15-13:30): Blisgås 39 OF, Lysbuget Knortegås 4 FU, Stor Regnspove 60 FU, Gulspurv 50 R, [DMZ]
Nørreby Mark (12:00): Blisgås 4 FU, [DMZ]
Gasenhed Nord (10:50-13:30): Pibeand 1400 R, Gråand 1100 R, [GJO]

Side 1 af 658

[ aktuel side +1 +3 +10 +25 ]

chart.dk Copyright 2001-2004 DOF Fyn Web v3.0