Ny dato. Tur til Firtalsstranden og Ølundgårds Inddæmning lørdag den 14. marts 2026

Af Henrik Kingo Andersen

Vi prøver igen, nu hvor vejret er blevet mere turegnet! Der afholdes DOF Fyn-tur til Firtalsstranden og Ølundgårds Inddæmning,lørdag den 14. marts 2026, kl. 8 til ca. 12 - afhængig af vejr og fugle. BEMÆRK at turen bliver aflyst, hvis det er regnvejr.

030226firtalhka

P-pladsen ved Firtalsstranden og Mellemstykket, hvor turen starter med kaffe og rundstykker. Foto: Henrik Kingo Andersen.

Vi mødes på parkeringspladsen ved Mellemstykket, hvor vi starter med den medbragte kaffe eller te - turlederen søger for smurte rundstykker, ost m.m. Fra parkeringspladsen ser vi på de mange andefuglene i Mellemstykket, måske er der sølvhejrer på lokaliteten. Vi går derefter mod fugletårnet ved Firtalsstranden, hvor vi på engarealet ser efter de forskellige andefugle, gæs og vadefugle, der givet er i området.

Ved 10-10.30-tiden begiver vi os langs vejen mod Ølundgård-fugletårnet. Vi observerer på vandområderne på begge sider af vejen, her skulle vi gerne høre og måske se Skægmejser. Vi skulle også gerne opleve diverse rovfugle, hvor både Havørn, Musvåge og Tårnfalk skulle være sikre arter. Måske er vi heldige med Vandrefalk og Blå Kærhøg - og måske en tidlig Rørhøg.
Turen forventes at slutte ved 12-tiden, men hvis der er gang i fuglene, kan turen blive længere.
Husk gummistøvlerne og det varme tøj og husk også kaffe eller te – turlederen sørger for smurte rundstykker og ost m.m. til alle. Hvis der er brug for mere, tager man selv ekstra mad med.
Tilmelding til Henrik Kingo Andersen på mobil 2860 3392 - send gerne en sms.