Referat fra møde i Naturpolitisk Udvalg, 4. juni 2025, kl. 9.00.

Af Henrik Mørup-Petersen 

  • Mødested hos Leif Bisschop-Larsen, Lakkendrupvej 36, 5892 Gudbjerg.
  • Deltagere: Niels Andersen (NAN), Henrik Mørup-Petersen (HMØ), Leif Bisschop-Larsen (LBL), Mogens Ribo (MRP). 
  • Fra DOF Fyn: Ingen deltagere.
  • Forstyrrelse: En dejlig frokost hovedsagelig bestående af egne produkter og bagninger. Delikatesser som bekom udvalgets medlemmer særdeles godt!


Dagsorden:
1. Markvandring i Sortemose
Leif har gjort opmærksom på, at engene i den centrale og nordlige del er for tørre og derfor ikke er egnede til fouragering og rast af ænder og vadefugle. Ved besigtigelsen var der ingen vandflader på engen og det laveste areal var ved at tørre helt ud efter det tørre forår. Der blev kun set 4 par viber på det centrale areal, som ellers er fint afgræsset.
Den gravede Sortemose Å langs vådområdets nordside var dyb, men næsten tør.
HMØ har udført forundersøgelsen for Fyns Amt og udførelsesprojektet for Naturstyrelsen.
Vandstanden i i vådområdet et hævet med et stryg i Vejstrup Å ved Sortebro lige vest for Ørbækvej. Stryget har hævet vandstanden i både Vejstrup Å, i Sortemose Å og i vandløbet fra Lakkendrup Mose med 0,90 m, men med størst effekt i den østlige del af området.
Vejstrup Å løber langs sydsiden af vådområdet. Åen måtte ikke ledes gennem vådområdet, men der er midt på strækningen udført et stryg, som har hævet vandstanden lokalt, og et overløb leder vand fra åen til vådområdet ved større vandføringer, men normalt ikke om sommeren.
Et andet stryg med overløb i den vestlige ende måtte opgives, da dette ville påvirke et lavbundsareal hos en nabolodsejer, som ikke ønskede at være med i projektet. Vandstanden i den øvre del af Sortemose Å kunne ikke hæves, da lavtliggende huse på Langholmsvej afvandes til renden.
Vandføringen i Vejstrup Å ved udløbet i Brændeskov var lille ved besigtigelsen og det vil næppe være muligt at holde engene oversømmede i en tør sommer med den lille vandføring på grund af nettofordampningen.
I den nuværende tilstand er det sandsynligt, at der foregår iltning af de øvre tørvelag om sommeren. Forholdene i vådområdet kan forbedres, hvis naboarealet syd for åen på 8,5 ha vist på figuren nedenfor blev omlagt som lavbundsjord med bredzoner som en udvidelse af vådområdet. Mod SØ skal det grænse op til det eksisterende vådområde.

010825kort

Fig. 1 Forslag til udvidelse af vådområdet som oprindeligt forslag (Geofyn.dk).

Med denne udvidelse kan vandstanden i Vejstrup Å hæves med et stryg som oprindeligt forudsat. Dermed kan der laves et overløb, som leder kvælstofholdigt vand til vådområdet ved store vandføringer og desuden et tilløb til mosen gennem en brønd, som kan lede en del af vandet ved mindre vandføringer til vådområdet uden risiko for, at der fanges smolt.
Med denne ændring vil der tilføres og omsættes mere kvælstof i vådområdet og tilførsel af vand til vådområdets vestlige del og hele året vil kunne reducere udledningen af CO2 under udtørring om sommeren. Det vil desuden forbedre områdets biodiversitet.
Svendborg Kommune bør desuden kontrollere bundkoten på de to eksisterende stryg i Vejstrup Å for at sikre, at de fortsat har den projekterede bundkote.
Ovenstående forslag om Sortemose videregives til Grøn Trepart for Svendborg Kommune.

010825markvandrinlbl

Markvandring i Sortemose. Foto: Leif Bisschop-Larsen.

2. Odense Fjord
Kerteminde Kommune har oplyst, at den forbedring og sikring af de tre eksisterende øer i Bregnør Bugt, som HMP har foreslået, nok må opgives, da Kystdirektoratet som myndighed kræver en omfattende analyse af strømninger og bølger for at dokumentere, at de foreslåede ændringer ikke vil påvirke kysten negativt. Det er et teoretisk problem, da kysten er en tilvækstkyst med strandenge og strandvolde.
Mulighed for udlægning af en flydende fugleø med kunstige terner overvejes, da det har været en succes i Sybergland. SF, Kerteminde og DN holder møde om udvidelsen af Lindøterminalen d. 16. juni. Thyge Nygaard fra DN og HMØ deltager.

3. Treparten, status og femdrift
Mogens og Henrik kunne fortælle, at der på møderne i Trepart Odense Fjord kun tales om kommissorium og principper for udtagning. Vi har endnu ikke set et konkret projektforslag til disse møder.
HMØ deltager også i Teknikergruppens møder, men der tales der heller ikke om konkrete projektmuligheder. HMØ har derfor sammen med den anden DN-repræsentant Kjeld Sandby holdt møder med kommunernes teknikere, hvor vi har diskuteret vores forslag og ønsker til udtagning, især med henblik på at skabe sammenhængende natur. Vi har nu med adgang til Planlægningsmodulet i MARS mulighed for at se, hvilke arealer kommunerne har lagt ind som forslag til omlægning.
I oplandet til Odense Inderfjord er der et stort krav til kvælstofreduktion (346 t N/år), som betyder, at der skal omlægges 7- 10.000 ha dyrkningsjord i oplandet, da de fleste muligheder for at etablere vådområder i Odense Å-systemet er udnyttet. En del skal være skovrejsning, men også forslag til bufferarealer til ådalene og naturarealer støtter vi.
På længere sigt arbejdes der med DN på at skabe store sammenhængende naturarealer som signaturprojekter med mulig støtte fra Novo-Nordisk Fonden.

4. Mulig Naturnationalpark på Sydlangeland
Det er igen blevet en mulighed, da der skal vælges 6 blandt 11 foreslåede parker. Se dette link: Seks nye nationalparker.
Forslaget indeholder kun Naturstyrelsens og Fugleværnsfondens arealer på 317 ha, men med mulighed for at udvide det til 500 ha. Der vil fortsat være boliger og sommerboliger inden for parken. DOF-Fyn opfordres til at støtte forslaget med områdets betydning for fugle og fugletrækket som begrundelse.

5. Eventuelt.
NÆSTE MØDE:
Mandag 4. august 2025 kl. 09.00 hos Henrik Mørup-Petersen, Piledybet 28, Humble. Hvis vejret tillader det, startes med en tur til Storeholm fra P-plads Ristingehale.